Yozgat Alanya Otobüs Bileti

Ses Turizm Yozgat AlanyaAlanya Yozgat arası karşılıklı olarak otobüs seferlerimiz düzenlenmektedir. Doğrudan firmamızdan ve Sescard ile alacağınız biletlerde indirim ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Diğer otobüs bileti seçenekleri için tıklayınız.Alanya Yozgat Arası Kaç Km ve Otobüsle Kaç Saat Alanya Yozgat arası yaklaşık olarak 630 km’dir. Otobüs ile yaklaşık 9-11 saat sürmektedir. Yozgat Alanya Otobüs Bileti Fiyatı: 150 TL

Alanya Hakkında Kısa Bilgi

Alanya Kuzeyinde Toros Dağları Güneyinde Akdeniz’in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki çizgide yer aldığı için bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır. Alanya’nın nüfusu, ‘’Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre 2008 yılında toplam 233.919 (92.223’ü şehir merkezi ve 141.696’sı bucak ve köyler olmak üzere) olarak gerçekleşmiştir. Toplam nüfus 2011 yılında 259.787’ye, 2012 yılında 264.692’ye ve 2013 yılında da 276.277’ye ulaşmıştır.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya’ya Yozgat’tan gidecek olan kişiler için Ses Turizm günlük karşılıklı seferler düzenlemektedir. Ayrıca 1958 yılında tamamlanan D-400 kara yolu üzerinde olup ulaşım kara yolu ile Antalya üzerinden sağlanmaktadır. Alanya’nın hava yolu ulaşımı; 125 km mesafedeki Antalya Hava Limanı ve 35 km mesafedeki Alanya-Gazipaşa Havalimanı’ndan sağlanmaktadır. Hava yolu özellikle yurt dışından gelen turistlerce tercih edilmekte olup yaz aylarında artan tarifeli seferlerin yanında charter uçak seferleriyle yoğun bir hareket görmektedir Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerine göre Antalya Havalimanı’na 2012 yılında 160.984 uçak gelmiş ve toplam 25.096.144 yolcu taşınmıştır. Alanya-Gazipaşa Havalimanı 13.07.2009 tarihinde TAV Havacılığa ait ilk özel uçuşla uluslararası trafiğe açılmıştır. İlk ticari iç hatlar uçuşu 12.07.2010 tarihinde BORA JET Havayolları’nın uçuşu ile İstanbul-Gazipaşa, dış hatlar uçuşu ise 27.04.2011 tarihinde TRANSAVIA Havayolları’nın Amsterdam-Gazipaşa arasında karşılıklı seferleri ile gerçekleştirilmiştir. Alanya-Gazipaşa Havalimanı’ndan iç ve dış hatlarda uçuş noktaları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Bu noktaların sayısı her geçen gün artarak devam etmektedir.  

Yozgat Hakkında Kısa Bilgi

Yozgat ili, biri merkez olmak üzere 14 ilçeden oluşmaktadır.14.096 km2’lik yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük 15. ili konumunda olan Yozgat’ın genel nüfusu 421.072’dir. Anadolu’nun ortasında yer alan Yozgat ili batıdan doğuya,

kuzeyden güneye giden yollara ev sahipliği yapmaktadır.

2016 adrese dayalı nüfus sayımına göre toplam nüfûsu 101.426 olup, 85.679’u ilçe merkezinde, 15.747’si köylerde yaşamaktadır. Merkeze bağlı belediye bulunmayıp, 93 tane köyü vardır. Yüzölçümü 2039 km2’dir. İlçe toprakları hafif dalgalı olup, akarsu vâdileriyle parçalanmıştır. Çorum Suyu, Delice, Sorgunözü, Yozgat ve Killi Çayları, ilçe topraklarını sulayan başlıca akarsulardır.

 

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, fasulye, patates, soğan, keten, kenevir, haşhaş ve şekerpancarıdır. Vâdi tabanlarında daha çok meyve ve sebze yetiştirilir. Yamaçlarda ise bağcılık yapılır. Hayvancılık ekonomik açıdan önemli gelir kaynağıdır. En çok küçükbaş hayvan beslenir.

İlçe merkezi, Yozgat Çayı Vâdisinin yamaçlarında kurulmuştur. Ankara-Sivas karayolu ilçe merkezinden geçer. Ankara’ya 217 km mesâfededir. Türkiye’nin ilk ulusal milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı asırlık ağaçları ve temiz havası ile görülmeye değerdir. Tarihi konaklar, lise binası, Çapanoğlu Camii gibi görülmesi gereken birçok eser mevcuttur. Son yıllarda kültürel ve sportif anlamda büyük yatırım yapılan Yozgat merkezde Türkiye’de ilk olan kadınlar için termal aquapark, yarı olimpik yüzme havuzu, sporcu fabrikası ve spor vadisi gibi önemli yatırımlar yapılmıştır.

Yozgat’a Gidince Mutlaka Yapılması Gerekenler

. Yozgat Milli Çamlık Parkı içerisinde çam havası ortamında konaklamadan,

. Çamlık Parkında bol oksijen ve doğal memba suyu ile piknik yapmadan,

. Çamlık Milli Parkında trekking yaparak stres atmadan,

. Çapanoğlu Camisinin ihtişamını görmeden,

. Başçavuş camisinin iç mimari özelliklerini foto safari yapmadan,

. Hayri İnal konağında Yozgat yöresel yemeklerini otantik mekânlarda tatmadan,

. Şebek Pınarı yaylasında zirve yapmadan,

. Akdağmadeni ilçesinde geçmiş uygarlıklara ait mimari değerlerin inceliklerini anlamadan,

. Çandır ve Çayıralan Kümbetlerindeki Selçuklu mimarisinin zarafetini yaşamadan,

. Osmanpaşa Emirci Sultan Türbesinde manevi ortamı tatmadan,

. Kara Bıyık Köprüsünde Osmanlı mimarisinin kültürünü anlamadan,

. Sorgun, Sarıkaya, Boğazlıyan ve Yerköy kaplıcalarında sağlık ve termal turizm keyfine varmadan,

. Dünya mirası Kazankaya Kanyonunda trekking ve rafting yaparak macera turizminin keyfini yaşamadan,

. Roma hamamlarında geçmiş dönemlerin mitolojik termal öykülerini anlamadan,

. Kerkenes, Büyüknefes (Tavium) Yenifakılı Damlalı Yeraltı Kompleksleri, Antik kentlerinde yaşayan uygarlıkların izlerini

görmeden dönmeyin.

Yozgat’ta Ne Yemeli?

Yozgat Arabaşı Yemeği

ARABAŞI : Yozgata has, soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez en önemli yemeğidir Arabaşı Yozgat uzun kış

gecelerinde akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce yapılan sohbetler esnasında ikram edilen bir çeşit ara öğün yemeğidir. Bu sebeple yemeğin asıl adı ara aşı olmasına rağmen halk ağzında söylene söylene arabaşı şeklini almıştır. Malzeme olarak un, su ve tuz kullanılır. Çorbası içinse tavuk veya hindi eti kullanılır.    

SULU KÖFTE: Hemen her düğün ve özel günlerde vazgeçilmez temel bir yemek

Yozgat Sulu Köfte
Yozgat Sulu Köfte
 

cinsidir

CILBIR

DESTİ KEBABI

TANDIR KEBABI

MADIMAK

ÇİĞDEM PİLAVI

EKŞİLİ KABAK :

GINNIÇ

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

KAVURGA

YARMA AŞI :

Kaynakçalar: https://www.alanya.bel.tr https://yozgat.ktb.gov.tr/