Yozgat Afyon Otobüs Bileti

Yozgat Afyon – Afyon Yozgat otobüs bileti sesturizm.com.tr’de.  Her gün düzenli otobüs seferleri ile rahat yolculuk imkanı. Doğrudan firmamız ve Sescard ile  alacağınız  Yozgat Afyon otobüs biletlerinde indirim ve avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Yozgat Afyon Otobüs Bileti

Diğer otobüs bileti seçenenekleri için tıklayınız

Yozgat Afyon Arası Kaç Km ve Otobüsle Kaç Saat

Afyon Yozgat Arası Kaç Km dir ve Otobüsle Kaç Saat ve otobüsle kaç saat sürmektedir? Afyon Yozgat arası yaklaşık olarak 490 km’dir. Otobüs ile yaklaşık 7-9 saat sürmektedir.

1950 yıllarından sonra, değişen devlet politikaları karayollarının yapımına daha fazla önem verilmesine neden olmuştur. 2001 yılı itibariyle Karayolları’na ait 1.015 km yol bulunmaktadır. İlimizde bulunan karayollarının eksikliklerini ve arızalarını Karayolları’na bağlı 3 ayrı şube şefliği gidermektedir. Afyonkarahisar, Anadolu’da kuzeyi güneye, batıyı da doğuya bağlayan doğal bir kavşak noktası konumunda olup; doğuda Konya, kuzeyde Eskişehir ve Kütahya, batıda Uşak ve Denizli, güneyde Isparta ve Burdur ili ile çevrilidir.

AFTAŞ; Afyonkarahisar Otobüs Terminali İletişim: Ertuğrulgazi Mh. Küme Evler No:3 Afyonkarahisar

Afyon Hakkında Kısa Bilgi

Yüzölçümü 14570 Km2 olan Afyonkarahisar ilinin büyük bir bölümü Ege Bölgesinin iç batı olarak

adlandırılan kesiminde bulunur. İlin doğusunda kalan topraklar İç Anadolu Bölgesinin özelliklerini gösterir. Güneybatıda kalan çok küçük bir parçada Akdeniz karakteristiğini görmek mümkündür. Afyonkarahisar ili, kuzeyden güneye doğru uzanarak, Batı Anadolu ile İç Anadolu Bölgelerini birleştiren yüksek alanın güney parçasını oluşturmaktadır. Bu doğal konumu ile Kuzeybatı Anadolu’ya bağlayan önemli bir merkezdir. Merkez ilçe Afyonkarahisar’la birlikte, 16 ilçe, 19 Merkeze bağlı belde, 78 ilçelere bağlı olmak üzere beldeleriyle 490 köylük bir il merkezidir. Afyonkarahisar, Çobanlar ve İsçehisar bucaklarıyla 62 köyün bağlı olduğu merkez ilçeyi oluşturur.

Afyon’da Ne Yenir?

Afyonkarahisar ili, zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle hamur işleri, haşhaşlı ve kaymaklı yiyecekler yöreye has

AFYON-DA-NE-YEMELI
AFYON-DA-NE-YEMELİ?

özellikler taşır. Başlıca yemekleri arasında bulgur yemekleri, sakala çarpan çorbası çullama köfte, ilibada dolması, sulu köfte, sırt dolması, göce tarhanası, nohut çöreği, göce köftesi ve tarhanası, özbek pilavı, Afyon salatası, şakşuka yer alır. Afyon kaymağı, lokum ve şekerlemeleri yörede en çok bilinen tatlılardır.

 

Yozgat Hakkında Kısa Bilgi

Yozgat ili, biri merkez olmak üzere 14 ilçeden oluşmaktadır.14.096 km2’lik yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük 15. ili konumunda olan Yozgat’ın genel nüfusu 421.072’dir. Anadolu’nun ortasında yer alan Yozgat ili batıdan doğuya,

kuzeyden güneye giden yollara ev sahipliği yapmaktadır.

2016 adrese dayalı nüfus sayımına göre toplam nüfûsu 101.426 olup, 85.679’u ilçe merkezinde, 15.747’si köylerde yaşamaktadır. Merkeze bağlı belediye bulunmayıp, 93 tane köyü vardır. Yüzölçümü 2039 km2’dir. İlçe toprakları hafif dalgalı olup, akarsu vâdileriyle parçalanmıştır. Çorum Suyu, Delice, Sorgunözü, Yozgat ve Killi Çayları, ilçe topraklarını sulayan başlıca akarsulardır.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, fasulye, patates, soğan, keten, kenevir, haşhaş ve şekerpancarıdır. Vâdi tabanlarında daha çok meyve ve sebze yetiştirilir. Yamaçlarda ise bağcılık yapılır. Hayvancılık ekonomik açıdan önemli gelir kaynağıdır. En çok küçükbaş hayvan beslenir.

İlçe merkezi, Yozgat Çayı Vâdisinin yamaçlarında kurulmuştur. Ankara-Sivas karayolu ilçe merkezinden geçer. Ankara’ya 217 km mesâfededir. Türkiye’nin ilk ulusal milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı asırlık ağaçları ve temiz havası ile görülmeye değerdir. Tarihi konaklar, lise binası, Çapanoğlu Camii gibi görülmesi gereken birçok eser mevcuttur. Son yıllarda kültürel ve sportif anlamda büyük yatırım yapılan Yozgat merkezde Türkiye’de ilk olan kadınlar için termal aquapark, yarı olimpik yüzme havuzu, sporcu fabrikası ve spor vadisi gibi önemli yatırımlar yapılmıştır.

Yozgat’a Gidince Mutlaka Yapılması Gerekenler

. Yozgat Milli Çamlık Parkı içerisinde çam havası ortamında konaklamadan,

. Çamlık Parkında bol oksijen ve doğal memba suyu ile piknik yapmadan,

. Çamlık Milli Parkında trekking yaparak stres atmadan,

. Çapanoğlu Camisinin ihtişamını görmeden,

. Başçavuş camisinin iç mimari özelliklerini foto safari yapmadan,

. Hayri İnal konağında Yozgat yöresel yemeklerini otantik mekânlarda tatmadan,

. Şebek Pınarı yaylasında zirve yapmadan,

. Akdağmadeni ilçesinde geçmiş uygarlıklara ait mimari değerlerin inceliklerini anlamadan,

. Çandır ve Çayıralan Kümbetlerindeki Selçuklu mimarisinin zarafetini yaşamadan,

. Osmanpaşa Emirci Sultan Türbesinde manevi ortamı tatmadan,

. Kara Bıyık Köprüsünde Osmanlı mimarisinin kültürünü anlamadan,

. Sorgun, Sarıkaya, Boğazlıyan ve Yerköy kaplıcalarında sağlık ve termal turizm keyfine varmadan,

. Dünya mirası Kazankaya Kanyonunda trekking ve rafting yaparak macera turizminin keyfini yaşamadan,

. Roma hamamlarında geçmiş dönemlerin mitolojik termal öykülerini anlamadan,

. Kerkenes, Büyüknefes (Tavium) Yenifakılı Damlalı Yeraltı Kompleksleri, Antik kentlerinde yaşayan uygarlıkların izlerini

görmeden dönmeyin.

Yozgat’ın Yemekleri Yozgat’ta Ne Yemeli?

Türk mutfağının önemli özelliklerini bünyesinde barından Yozgat Yemekleri çeşitliliği kadar yöresel lezzetleriyle de ön plana çıkıyor. Listemizde sıraladığımız başlıca Yozgat yemeklerini keşfedebilir ziyaretinizden önce not alarak gittiğinizde deneyebilirsiniz.

ARABAŞI : Yozgata has, soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez en önemli yemeğidir Arabaşı Yozgat uzun kış

gecelerinde akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce yapılan sohbetler esnasında ikram edilen bir çeşit ara öğün yemeğidir. Bu sebeple yemeğin asıl adı ara aşı olmasına rağmen halk ağzında söylene söylene arabaşı şeklini almıştır. Malzeme olarak un, su ve tuz kullanılır. Çorbası içinse tavuk veya hindi eti kullanılır.

SULU KÖFTE: Hemen her düğün ve özel günlerde vazgeçilmez temel bir yemek

AFYON-DA-NE-YEMELI
YOZGAT SULU KÖFTE

cinsidir

CILBIR

DESTİ KEBABI

TANDIR KEBABI

MADIMAK

ÇİĞDEM PİLAVI

EKŞİLİ KABAK

GINNIÇ

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

KAVURGA

YARMA AŞI

Kaynakçalar:

https://afyon.ktb.gov.tr/

https://yozgat.ktb.gov.tr/